Vishay/Dale RN60C2801BBSL
RN60C2801BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2801BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2801BBSL.pdf
Availability of RN60C2801BBSL
QUANTITY
RN60C2801BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2801BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2801BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2801BBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2801BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2801BBSL Details Description
Related parts for RN60C2801BBSL
SWITCH DIP 6POS RA SEALED datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC VOLT TRANSL SD MMC 20BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.1A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.3A 8HTSOP-J datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf