Vishay/Dale RN60D2380FRE6
RN60D2380FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2380FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 238 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2380FRE6.pdf
Availability of RN60D2380FRE6
QUANTITY
RN60D2380FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2380FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D2380FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)238
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2380FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D2380FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2380FRE6 Details Description
Related parts for RN60D2380FRE6
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
IC 2.5V PWR SUPPLY MON 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf