Vishay/Dale RN60D2870FB14
RN60D2870FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2870FB14
Brief Description
RES 287 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2870FB14.pdf
Availability of RN60D2870FB14
QUANTITY
RN60D2870FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2870FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D2870FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2870FB14
Related LinksRN60D2, RN60D2870FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2870FB14 Details Description
Related parts for RN60D2870FB14
CAP ALUM 330UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 200MA VMT3 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CPLD 768MC 7.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf