Vishay/Dale RN65C2550FRSL
RN65C2550FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2550FRSL
Brief Description
RES 255 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2550FRSL.pdf
Availability of RN65C2550FRSL
QUANTITY
RN65C2550FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2550FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2550FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2550FRSL
Related LinksRN65C2, RN65C2550FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2550FRSL Details Description
Related parts for RN65C2550FRSL
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-09VOU datasheet.pdf
CBL 17POS 0.5MM JMPR TYPE A 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
BOARD MIKROPROG PIC DSPIC/PIC32 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC FPGA/CPLD NV 101 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf