Vishay/Dale RN65E2740FBSL
RN65E2740FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2740FBSL
Brief Description
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2740FBSL.pdf
Availability of RN65E2740FBSL
QUANTITY
RN65E2740FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2740FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E2740FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2740FBSL
Related LinksRN65E2, RN65E2740FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2740FBSL Details Description
Related parts for RN65E2740FBSL
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8MSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
IC OSC XTAL 175MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.5W CLASS D 8MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf