Vishay/Dale RNC50H60R4BSR36
RNC50H60R4BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H60R4BSR36
Brief Description
RES 60.4 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H60R4BSR36.pdf
Availability of RNC50H60R4BSR36
QUANTITY
RNC50H60R4BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H60R4BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H60R4BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H60R4BSR36
Related LinksRNC50H6, RNC50H60R4BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H60R4BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H60R4BSR36
MOSFET N-CH 30V 40A SOP-8 ADV datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 351V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 287K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 43MM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 15ppm 18pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf