Vishay/Dale RNC50J1501BRRSL
RNC50J1501BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1501BRRSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1501BRRSL.pdf
Availability of RNC50J1501BRRSL
QUANTITY
RNC50J1501BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1501BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1501BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1501BRRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1501BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1501BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J1501BRRSL
HEATSHRNK POLY 1 1/2" BLK 6" 5PC datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
ELBOW COUPLING 4981 SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8DFN datasheet.pdf
METRAL HDR 1MX5R PF datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf