Vishay/Dale RNC50J2291BSRE6
RNC50J2291BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2291BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.29K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2291BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2291BSRE6
QUANTITY
RNC50J2291BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2291BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2291BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2291BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2291BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2291BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2291BSRE6
WIRE TIE Q-TIE 120LB NAT 11.81" datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS R/A datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf