Vishay/Dale RNC50J4023BSRSL
RNC50J4023BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4023BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4023BSRSL.pdf
Availability of RNC50J4023BSRSL
QUANTITY
RNC50J4023BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4023BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4023BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4023BSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4023BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4023BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4023BSRSL
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SUPERV MPU RESET SOT23-3 datasheet.pdf
PLUG-INWOBBLE COIL SPRING SPDT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MX150 ASSY 15 RCPT 2X2 CPA STGY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
150UF 15V 10X20 105C RAD datasheet.pdf