Vishay/Dale RNC55H1432BSB14
RNC55H1432BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1432BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1432BSB14.pdf
Availability of RNC55H1432BSB14
QUANTITY
RNC55H1432BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1432BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1432BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1432BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1432BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1432BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1432BSB14
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 51.1OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR SYNC 24LLP datasheet.pdf
ICL 50 OHM 25% 4A 20MM datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 224.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf