Vishay/Dale RNC55H17R4FSB14
RNC55H17R4FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H17R4FSB14
Brief Description
RES 17.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H17R4FSB14.pdf
Availability of RNC55H17R4FSB14
QUANTITY
RNC55H17R4FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H17R4FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H17R4FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H17R4FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H17R4FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H17R4FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H17R4FSB14
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SR MALE 6POS W/O XMAS GRAY datasheet.pdf
CONN SMC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.050"" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32K FLASH 48BGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2200K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOD RECT ASSY 1.2A STD 10KV datasheet.pdf