Vishay/Dale RNC55H2610FSBSL
RNC55H2610FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2610FSBSL
Brief Description
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2610FSBSL.pdf
Availability of RNC55H2610FSBSL
QUANTITY
RNC55H2610FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2610FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2610FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2610FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2610FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2610FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2610FSBSL
IC PC POWER FET 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SW 1GHZ 4X1 16SOIC datasheet.pdf
SHIPPER CIRC BD BOX ONLY 19X19X3 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
IC CLOCK GEN FOR XDR MEM 28TSSOP datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
09+09 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H datasheet.pdf