Vishay/Dale RNC55H6192BRBSL
RNC55H6192BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6192BRBSL
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6192BRBSL.pdf
Availability of RNC55H6192BRBSL
QUANTITY
RNC55H6192BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6192BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H6192BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6192BRBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H6192BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6192BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H6192BRBSL
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 20SOIC datasheet.pdf
IC FILTER EMI DUAL ESD SC88A datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
BRIDGE RECT 50V 25A TS-6P datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096MS-3 0C1-2-V3 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
LED COB 4000K NEU WHT 80CRI SMD datasheet.pdf
20V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf