Vishay/Dale RNC55H7321FSB14
RNC55H7321FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7321FSB14
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7321FSB14.pdf
Availability of RNC55H7321FSB14
QUANTITY
RNC55H7321FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7321FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H7321FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7321FSB14
Related LinksRNC55H7, RNC55H7321FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7321FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H7321FSB14
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
IC RESET GEN 4.63V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOK SIDE ENTRY 4POS 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CUT-OFF BLOCK datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf