Vishay/Dale RNC55J1642BSB14
RNC55J1642BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1642BSB14
Brief Description
RES 16.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1642BSB14.pdf
Availability of RNC55J1642BSB14
QUANTITY
RNC55J1642BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1642BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1642BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1642BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1642BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1642BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1642BSB14
FUSE CERAMIC 10MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
WRIST STRAP DUAL COND METAL SM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE CONN PLUG 12POLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf