Vishay/Dale RNC55J1914BSRE6
RNC55J1914BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1914BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.91M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1914BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1914BSRE6
QUANTITY
RNC55J1914BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1914BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1914BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1914BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1914BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1914BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1914BSRE6
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 datasheet.pdf
CONN HEADER 16PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2.5M OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 500PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
RES 258 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf