Vishay/Dale RNC55J23R4BSRE6
RNC55J23R4BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J23R4BSRE6
Brief Description
RES 23.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J23R4BSRE6.pdf
Availability of RNC55J23R4BSRE6
QUANTITY
RNC55J23R4BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J23R4BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J23R4BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J23R4BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J23R4BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J23R4BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J23R4BSRE6
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
ET19,35,F1N,0612,21,EP,W2.25 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf