Vishay/Dale RNC55J24R3FSRSL
RNC55J24R3FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J24R3FSRSL
Brief Description
RES 24.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J24R3FSRSL.pdf
Availability of RNC55J24R3FSRSL
QUANTITY
RNC55J24R3FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J24R3FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J24R3FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J24R3FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J24R3FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J24R3FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J24R3FSRSL
IC REG LDO ADJ 3A P2PAK-4 datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE SHIELD M-F 3POS PUR 2.0M datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS DR LOW P datasheet.pdf