Vishay/Dale RNC55J2801DSRSL
RNC55J2801DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2801DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2801DSRSL.pdf
Availability of RNC55J2801DSRSL
QUANTITY
RNC55J2801DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2801DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2801DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2801DSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2801DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2801DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2801DSRSL
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE HI PERFORM 4A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 1.27MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 500MW DO213AA datasheet.pdf