Vishay/Dale RNC55J3010BRRSL
RNC55J3010BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3010BRRSL
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3010BRRSL.pdf
Availability of RNC55J3010BRRSL
QUANTITY
RNC55J3010BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3010BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3010BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3010BRRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3010BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3010BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J3010BRRSL
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 25A TO252 datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf