Vishay/Dale RNC55J3912BSB14
RNC55J3912BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3912BSB14
Brief Description
RES 39.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3912BSB14.pdf
Availability of RNC55J3912BSB14
QUANTITY
RNC55J3912BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3912BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3912BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3912BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3912BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3912BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3912BSB14
IC FPGA 192 I/O 223CPGA datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL STD DRV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 5MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
TWIN THERMOSTAT SKTD SERIES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf