Vishay/Dale RNC55J4423FSRSL
RNC55J4423FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4423FSRSL
Brief Description
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4423FSRSL.pdf
Availability of RNC55J4423FSRSL
QUANTITY
RNC55J4423FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4423FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4423FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4423FSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4423FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4423FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4423FSRSL
RES 28 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 60POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP POLY HYB 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf