Vishay/Dale RNC55J5360BSB14
RNC55J5360BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5360BSB14
Brief Description
RES 536 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5360BSB14.pdf
Availability of RNC55J5360BSB14
QUANTITY
RNC55J5360BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5360BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5360BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5360BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5360BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5360BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5360BSB14
IDC CABLE - MKR60K/MC60F/MCG60K datasheet.pdf
IC DUAL 10F4 MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RF ANT DUAL BAND STUB SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf