Vishay/Dale RNC55J5493BSRSL
RNC55J5493BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5493BSRSL
Brief Description
RES 549K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5493BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5493BSRSL
QUANTITY
RNC55J5493BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5493BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5493BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5493BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5493BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5493BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5493BSRSL
CAP MICA 27PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
DIE PIDG 69710 26-24 datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 60POS 30AU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf