Vishay/Dale RNC60H1821FSRE6
RNC60H1821FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1821FSRE6
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1821FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1821FSRE6
QUANTITY
RNC60H1821FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1821FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1821FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1821FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1821FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1821FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1821FSRE6
IC CTRLR PWM CM HV 8DIP datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-6 datasheet.pdf
BACKSHELL FLAT RIBBON 25POS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
FAN AXIAL 52X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
LED 3MM YELLOW DIFF BI-LEVEL SMD datasheet.pdf