Vishay/Dale RNC60J7501BSB14
RNC60J7501BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J7501BSB14
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J7501BSB14.pdf
Availability of RNC60J7501BSB14
QUANTITY
RNC60J7501BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J7501BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J7501BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J7501BSB14
Related LinksRNC60J7, RNC60J7501BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J7501BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J7501BSB14
IC ADC 8BIT MCRPWR 1.6V 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLK 35 DEGREE 23POS 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 14MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A D5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
DIODE SBR 1A PDI123 datasheet.pdf