Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE150R
RNCF1206BKE150R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE150R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE150R.pdf
Availability of RNCF1206BKE150R
QUANTITY
RNCF1206BKE150R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE150R
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE150R
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE150R Details Description
Related parts for RNCF1206BKE150R
IC TXRX RS485/422 250KBPS 28-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ8 M32 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 8DFN datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN 80POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf