Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD43R2
RNF18FTD43R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD43R2
Brief Description
RES 43.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD43R2.pdf
Availability of RNF18FTD43R2
QUANTITY
RNF18FTD43R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD43R2
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD43R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD43R2
Related LinksRNF18F, RNF18FTD43R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD43R2 Details Description
Related parts for RNF18FTD43R2
CONN HEADER 4POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BOOST 12V 0.2A 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC FLYBACK CTLR 100V ISO 16MSOP datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG LC SC YEL datasheet.pdf