Vishay/Dale RNR55H3571FSBSL
RNR55H3571FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3571FSBSL
Brief Description
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3571FSBSL.pdf
Availability of RNR55H3571FSBSL
QUANTITY
RNR55H3571FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3571FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3571FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3571FSBSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3571FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3571FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H3571FSBSL
DC/DC CONVERTER 1.2-5.5V 99W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 36 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
GASKET BECU 11.43X411.48MM datasheet.pdf
SGE-225-2-1160L 04000C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 28CDIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1500W datasheet.pdf