TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05H301K-S-2
ROV05H301K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV05H301K-S-2
Brief Description
VARISTOR 270V 800A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05H301K-S-2.pdf
Availability of ROV05H301K-S-2
QUANTITY
ROV05H301K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05H301K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV05H301K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)270V
Varistor Voltage (Typ)300V
Varistor Voltage (Max)330V
Current - Surge800A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts195VAC
Maximum DC Volts250VDC
Energy12J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05H301K-S-2
ROV05H301K-S-2 Details Description
Related parts for ROV05H301K-S-2
RES SMD 18.7KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 23.75MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
SGE-225-2-2440 03000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 0.158 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 SKT J/N RE datasheet.pdf
96 kHz Digital Audio Interface Receiver IC datasheet.pdf