TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H680K
ROV07H680K picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H680K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 61.2V 500A DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H680K.pdf
Availability of ROV07H680K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV07H680K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H680K
Internal Part NumberEIS-ROV07H680K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)61.2V
Varistor Voltage (Typ)68V
Varistor Voltage (Max)74.8V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts40VAC
Maximum DC Volts56VDC
Energy5.4J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H680K
Related LinksROV07, ROV07H680K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H680K Details Description
Related parts for ROV07H680K
IC OPAMP DUAL R-TO-R HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC LIU DS3/E3/STS-1 144-CSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 8pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL28158 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 350MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
BOARD DEMO TS3310 BOOST CONV datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf