Murata Electronics North America RPE5C1H470J2P1Z03B
RPE5C1H470J2P1Z03B picture photo
Mfg. Part Number
RPE5C1H470J2P1Z03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RPE5C1H470J2P1Z03B.pdf
Availability of RPE5C1H470J2P1Z03B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPE5C1H470J2P1Z03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPE5C1H470J2P1Z03B
Internal Part NumberEIS-RPE5C1H470J2P1Z03B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPE5C1H470J2P1Z03B
Related LinksRPE5C1H47, RPE5C1H470J2P1Z03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPE5C1H470J2P1Z03B Details Description
Related parts for RPE5C1H470J2P1Z03B
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 30POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
PATCH CABLE 10G RJ45 AQUA 25' datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO221AC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.48A 78 MOHM datasheet.pdf