Yageo RT0603DRE07715RL
RT0603DRE07715RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07715RL
Brief Description
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07715RL.pdf
Availability of RT0603DRE07715RL
QUANTITY
RT0603DRE07715RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07715RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07715RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07715RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07715RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07715RL Details Description
Related parts for RT0603DRE07715RL
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
DUCT SLOT TYPE F PVC LGY 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN MEMORY SKT 200POS SODIMM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP BUTTON WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 150PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
15 POS FILT. ADAPTER TY1 FILT. datasheet.pdf