Yageo RT0805CRE0724KL
RT0805CRE0724KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0724KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0724KL.pdf
Availability of RT0805CRE0724KL
QUANTITY
RT0805CRE0724KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0724KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0724KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0724KL
Related LinksRT0805C, RT0805CRE0724KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0724KL Details Description
Related parts for RT0805CRE0724KL
SURGE SUPP 100V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
C-GRID DRSW TH HDR. 26CKT datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 31.4VC DO221AC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf