Yageo RT0805DRE073K74L
RT0805DRE073K74L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE073K74L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE073K74L.pdf
Availability of RT0805DRE073K74L
QUANTITY
RT0805DRE073K74L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE073K74L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE073K74L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE073K74L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE073K74L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE073K74L Details Description
Related parts for RT0805DRE073K74L
CAP CER 5PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 50PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 220V datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20MADC OUT 3PHASE datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 8A datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-UMAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 3W datasheet.pdf
CAP FILM 91PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf