Yageo RT1206BRD0714R7L
RT1206BRD0714R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0714R7L
Brief Description
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0714R7L.pdf
Availability of RT1206BRD0714R7L
QUANTITY
RT1206BRD0714R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0714R7L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0714R7L
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0714R7L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD0714R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0714R7L Details Description
Related parts for RT1206BRD0714R7L
IC Z8 16MHZ C21/C61/C63 40-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR LEAK DETECT 12-24VDC PNP datasheet.pdf
RES 238.1 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
PHOTOLUMINESCENT TAPE 2X30 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf