Yageo RT1206BRE0710KL
RT1206BRE0710KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0710KL
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0710KL.pdf
Availability of RT1206BRE0710KL
QUANTITY
RT1206BRE0710KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0710KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0710KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0710KL
Related LinksRT1206B, RT1206BRE0710KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0710KL Details Description
Related parts for RT1206BRE0710KL
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 356VWM 631VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
SR HDR .197DE 16 ASY ST GLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SCKT 8POS datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16UQFN datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf