TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RT33L024
RT33L024 picture photo
Mfg. Part Number
RT33L024
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Datasheet Download
RT33L024.pdf
Availability of RT33L024
QUANTITY
RT33L024 Order Process
Ship out your order
Specifications of RT33L024
Internal Part NumberEIS-RT33L024
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRT1, Inrush, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time9ms
Release Time6ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT33L024
Related LinksRT33, RT33L024 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RT33L024 Details Description
Related parts for RT33L024
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 35.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
ACCY CONN CABLE FOR E8MS SENSOR datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 500MHZ-1GHZ datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.8V 3-USP datasheet.pdf