Vishay/Dale RWR74S1270FMRSL
RWR74S1270FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1270FMRSL
Brief Description
RES 127 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1270FMRSL.pdf
Availability of RWR74S1270FMRSL
QUANTITY
RWR74S1270FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1270FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S1270FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1270FMRSL
Related LinksRWR74S1, RWR74S1270FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1270FMRSL Details Description
Related parts for RWR74S1270FMRSL
PC BOARD CONTACTS ONLY 4.5X9.6 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
HDM BP POL/GDE OPT ST 30 SAU datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V INT-A-PAK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf