Vishay/Dale RWR78S86R6BRRSL
RWR78S86R6BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S86R6BRRSL
Brief Description
RES 86.6 OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S86R6BRRSL.pdf
Availability of RWR78S86R6BRRSL
QUANTITY
RWR78S86R6BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S86R6BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S86R6BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S86R6BRRSL
Related LinksRWR78S8, RWR78S86R6BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S86R6BRRSL Details Description
Related parts for RWR78S86R6BRRSL
IC FLASH 16MBIT 120NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC USB MOBL TX3 24QFN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 41MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
26500 14C 14#16 P TH RECP WC datasheet.pdf
Precision, 16 MHz CBFET Op Amp IC datasheet.pdf