Vishay/Dale RWR78SR205FRRSL
RWR78SR205FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78SR205FRRSL
Brief Description
RES 0.205 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78SR205FRRSL.pdf
Availability of RWR78SR205FRRSL
QUANTITY
RWR78SR205FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78SR205FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78SR205FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.205
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78SR205FRRSL
Related LinksRWR78SR, RWR78SR205FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78SR205FRRSL Details Description
Related parts for RWR78SR205FRRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 2POS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 29POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf