Vishay/Dale RWR80N1351BRBSL
RWR80N1351BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1351BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.35K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1351BRBSL.pdf
Availability of RWR80N1351BRBSL
QUANTITY
RWR80N1351BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1351BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1351BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1351BRBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1351BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1351BRBSL Details Description
Related parts for RWR80N1351BRBSL
CABLE MALE BNC/TNC RG58C/U 24" datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
PHONE JACK 1/4" 3-COND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf