Vishay/Dale RWR80S33R2FPRSL
RWR80S33R2FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S33R2FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S33R2FPRSL.pdf
Availability of RWR80S33R2FPRSL
QUANTITY
RWR80S33R2FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S33R2FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S33R2FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S33R2FPRSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S33R2FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S33R2FPRSL Details Description
Related parts for RWR80S33R2FPRSL
RELAY GENERAL PURPOSE 4PST 5A 5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 11MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM DEC SMD 5V datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 16LFCSP datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1A 250V datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf