Vishay/Dale RWR81S12R0BSRSL
RWR81S12R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S12R0BSRSL
Brief Description
RES 12 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S12R0BSRSL.pdf
Availability of RWR81S12R0BSRSL
QUANTITY
RWR81S12R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S12R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S12R0BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S12R0BSRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S12R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S12R0BSRSL Details Description
Related parts for RWR81S12R0BSRSL
FIXED IND 330UH 600MA 1.02 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH DIP 1POS EXT ACT SMD 24V datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf