Vishay/Dale RWR81S1800FRB12
RWR81S1800FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1800FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1800FRB12.pdf
Availability of RWR81S1800FRB12
QUANTITY
RWR81S1800FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1800FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1800FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1800FRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1800FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1800FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1800FRB12
MODULE POWER INLET C14 PCB MOUNT datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL HS 100-HTQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf