Vishay/Dale RWR82S4R75FRB12
RWR82S4R75FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S4R75FRB12
Brief Description
RES 4.75 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S4R75FRB12.pdf
Availability of RWR82S4R75FRB12
QUANTITY
RWR82S4R75FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S4R75FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S4R75FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S4R75FRB12
Related LinksRWR82S4, RWR82S4R75FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S4R75FRB12 Details Description
Related parts for RWR82S4R75FRB12
CONN SOCKET 14POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM HEX SMD 5V datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A QD 28-QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
COMBO-D datasheet.pdf
508 TB SPR PLU HOOK/B WF datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf