Vishay/Dale RWR84NR348FRRSL
RWR84NR348FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84NR348FRRSL
Brief Description
RES 0.348 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84NR348FRRSL.pdf
Availability of RWR84NR348FRRSL
QUANTITY
RWR84NR348FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84NR348FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84NR348FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.348
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84NR348FRRSL
Related LinksRWR84NR, RWR84NR348FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84NR348FRRSL Details Description
Related parts for RWR84NR348FRRSL
POT 35K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC DCP QUAD 10K 64TP 24DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LED 5MM VERT LOW CUR RED PC MNT datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 27K OHM 5% AXL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 6A P600 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 40mA Backlight 8-WLCSP datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf