Vishay/Dale RWR84S1960FRRSL
RWR84S1960FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1960FRRSL
Brief Description
RES 196 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1960FRRSL.pdf
Availability of RWR84S1960FRRSL
QUANTITY
RWR84S1960FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1960FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1960FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1960FRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1960FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1960FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S1960FRRSL
CONN HEADER R/A .100 8POS 30AU datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RECEPT PCB 24POS TIN PIN datasheet.pdf
BOARD DEV LCD EXPLORER datasheet.pdf
ADAPTER PLATE 1/4 DIN TO 1/16DIN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf