Vishay/Dale RWR89S20R0FSBSL
RWR89S20R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S20R0FSBSL
Brief Description
RES 20 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S20R0FSBSL.pdf
Availability of RWR89S20R0FSBSL
QUANTITY
RWR89S20R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S20R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S20R0FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S20R0FSBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S20R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S20R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S20R0FSBSL
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
REFLECTOR SPECIAL FOR E3ZM/B datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LS 5.08/10/90 3.5SN GN datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf