Vishay/Dale RWR89S4120FSBSL
RWR89S4120FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4120FSBSL
Brief Description
RES 412 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4120FSBSL.pdf
Availability of RWR89S4120FSBSL
QUANTITY
RWR89S4120FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4120FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4120FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4120FSBSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4120FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4120FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S4120FSBSL
IC PLD 8MC 15NS 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERSION BLOCK FOR FIBER CABLE datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 300MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 21A 0.35 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 1.4A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf